Telefon unic inscriere: 0743 11 31 61 |contact@scoalaofelia.ro

INSCRIERI CURS MASAJ CONJUCTIV AL FASCIEI MUSCULARE – DECONTRACTURAREA ZONELOR DUREROASE

//INSCRIERI CURS MASAJ CONJUCTIV AL FASCIEI MUSCULARE – DECONTRACTURAREA ZONELOR DUREROASE

INSCRIERI CURS MASAJ CONJUCTIV AL FASCIEI MUSCULARE – DECONTRACTURAREA ZONELOR DUREROASE

ACADEMIA DE CURSURI PROF.PETRE GRADINARU

INSCRIERI CURS MASAJ CONJUCTIV AL FASCIEI MUSCULARE – DECONTRACTURAREA ZONELOR DUREROASE
Trainer : prof.recuperare medicala Petre Gradinaru 
Tel. 074311316

Indiferent daca facem sau nu sport, exista si momente mai tensionate’ cand anumite parti ale corpului sunt contractate si avem dureri musculare. In astfel de cazuri sedintele de masaj sunt foarte recomandate,

– Ce sunt punctele de tensiune Trigger Points 
Punctele de presiune sunt mici noduli din muschi care se dezvolta atunci cand muschiul este suprasolicitat sau accidentat. Aceste puncte de tensiune pot sa provoace dureri de cap, de maxilar, de mijloc si multe altele.Masajul punctelor durerose asa numitele trigger Point poate sa va elibereze de durerile asociate cu aceste zone.

– Ce este fascia musculara Myofascia
Fascia este un tesut conectiv rezistent care imbraca toti muschii corpului. Fascia este subtire, dar foarte fibroasa si puternica. Oricine a indepartat pielea de pe un piept de pui sau a transat o bucata de carne a putut vedea cum arata fascia, acele “felii” subtiri de tesut dintre piele si muschi. Fascia se formeaza direct sub piele si serveste ca un strat puternic de tesut conectiv intre piele si muschii de dedesubt.

Fascia are numeroase functii incluzand acoperirea si izolarea muschilor corpului, furnizand astfel suport structural si protectie. Din punct de vedere functional, fascia formeaza niste tunele care in timpul contractiei mentin muschiul in pozitia lui normala, ajutand totodata la alunecarea lui in timpul contractiei.
In unele cazuri, daca muschii sunt suprasolicitati sau sufera anumite traumatisme, fascia va deveni rigida, contractata sau torsionata. Mai multe straturi de fascia pot adera in diverse zone ale corpului, provocand durere si disconfort. Coordonarea musculara va fi afectata in mod negativ, aceste adeziuni impiedicand muschii sa functioneze la capacitate optima.

By | 2019-07-11T09:38:56+00:00 iulie 11th, 2019|Blog|Comentariile sunt închise pentru INSCRIERI CURS MASAJ CONJUCTIV AL FASCIEI MUSCULARE – DECONTRACTURAREA ZONELOR DUREROASE