Telefon unic inscriere: 0743 11 31 61 |contact@scoalaofelia.ro

Terapia Dorn si masajul Breuss

//Terapia Dorn si masajul Breuss

Terapia Dorn si masajul Breuss

Coloana vertebrala nu este numai un organ de sustinere a corpului uman,

ci inainte de toate este un invelis protector al maduvei spinarii, parte a sistemului nervos, raspunzatoare de reglarea si buna functionare a tuturor organelor,tesuturilor si chiar a fiecarei celule in parte.

Dureri, dereglari si transformari ale tesuturilor nu numai din zona spatelui, ci si din alte regiuni ale corpului, sint de cele mai multe ori provocate de o iritatie a radacinilor nervilor spinali la iesirea lor din coloana vertebrala, in urma unor deplasari, pozitii vicioase sau blocaje la nivelul unuia sau mai multor corpuri vertebrale.

In toate aceste situatii avem de a face cu o patologie care necesita un tratament cauzal.

Un terapeut cu o mana sensibila si priceputa poate depista pozitia vicioasa a vertebrei si poate chiar sa o corecteze.

Metoda lui Dorn

Metoda a fost numita asa dupa fondatorul ei, germanul Dieter Dorn. Ea se inspira de la o metoda deosebita de indreptare a coloanei, care se practica in mod traditional in locul sau de bastina, care este Allgau in Bavaria. El a dezvoltat aceasta metoda traditionala, facand din ea o metoda cu care se trateaza nu numai afectiuni ale sistemului osteo-articular, ci si un spectru mult mai larg de afectiuni somatice, viscerale si chiar psihice.
La metoda Dorn, se examineaza in primul rind pozitia bazinului. Osul sacru este baza coloanei vertebrale si transmite greutatea trunchiului la bazin. Daca aceasta baza nu are o pozitie corecta, viciul de postura se va transmite automat la coloana vertebrala si va conduce la o crestere a predispozitiei la blocaje vertebrale. Observarea si corectarea la timp a pozitiei vicioase a bazinului este neaparat necesara pentru obtinerea unor rezultate terapeutice bune si de durata.
Cele mai multe diferente de lungime ale membrelor inferioare nu se datoreaza unor diferente de lungime a oaselor, ci pozitiei defectuoase a oaselor in articulatiile bazinului sau ale membrelor inferioare, cauzate in cea mai mare parte de asa numitele subluxatii. Cu ajutorul metodei Dorn ele pot fi corectate simplu, usor si nedureros.

Ce este mai deosebit la metoda lui Dorn?

Mai intai felul cum sant tratate articulatiile si coloana vertebrala. Vertebrele deplasate se descopera prin palpare, dupa care printr-o apasare potrivita din partea terapeutului, corelata cu o miscare usoara si ritmica efectuata de pacient, se aduc fara pericol in pozitia corecta. Foarte important, in comparatie cu alte metode, este ca ligamentele si tendoanele nu sunt suprasolicitate, deci nu au loc intinderi, care in general conduc la o hipermobilitate si instabilitate articulara. Deasemenea este posibila si o autoterapie a tuturor articulatiilor si chiar a vertebrelor. Tehnicile sint uimitor de simple, sigure si eficiente.

Cu toate acestea metoda lui Dorn este mai mult decat o cale de corectare a vertebrelor subluxate. Este o metoda integralista, care ne ajuta sa descoperim relatiile complexe dintre coloana vertebrala si alte organe sau parti ale corpului. Toate bolile acute sau cronice, care sint cauzate de blocaje vertebrale, pot fi tratate cu ajutorul ei.

Metoda poate fi predata in seminare de sfarsit de saptamana, unde accentul se pune mai ales pe partea practica a invatarii, cunostinte prealabile nefiind necesare. Metoda poate fi practicata si de laici, se preteaza pentru preventie si autoterapie, fiind usor de invatat. Bineinteles metoda poate completa si bagajul terapeutic al medicilor, altor terapeuti, gimnasti sau maseuri.

Masajul lui Breuss

Masajul lui Breuss este un masaj de relaxare a musculaturii spatelui si mai ales a musculaturii paravertebrale, cu scopul de a scoate de sub presiune discurile vertebrale, promovand in acest fel regenerarea lor. Masajul lui Breuss este si o masura prealabila necesara in vederea reducerii subluxatiilor de corp vertebral cu ajutorul metodei lui Dorn.

Masajul poarta numele lui Rudolf Breuss (1899-1990), un experimentat terapeut naturist si un bun cunoscator al medicinii populare. El considera ca pacientii cu probleme de disc vertebral si alte suferinte ale spatelui, ar putea fi ajutati si fara operatie sau medicamente. El era de parere, spre deosebire de medicina traditionala, ca discul vertebral se poate regenera in majoritatea cazurilor. Asa s-a nascut masajul care ii poarta numele.

La masajul lui Breuss, mai intai se relaxeaza si se destinde coloana, printr-un masaj usor in zona sacrala. Apoi se maseaza in piele ulei de sunatoare care regenereaza nervii si discurile vertebrale, dupa care se corecteaza nedureros vertebrele subluxate. Masajul este indicat si la cei sanatosi, pentru relaxare si preventie. Si el poate fi invatat usor in cadrul unui seminar.

 

By | 2015-03-27T13:02:15+00:00 martie 27th, 2015|Blog|Comentariile sunt închise pentru Terapia Dorn si masajul Breuss